fbpx

Az üzleti terv minta összeállítása elég szélsőséges vállalkozói berkekben. Van, aki szerint betű szerint kell követni a benne leírtakat, más úgy véli, felesleges egyáltalán foglalkozni vele. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan segíthet Téged is, ha alaposan átgondolod és leírod a stratégiádat!

Üzleti modell vagy üzleti terv? Ez a különbség

feladatkezelő szoftverek segítségével megfelelően rendben tartható feladatok

Először kezdjünk némi fogalomtisztázással, hiszen a két kifejezés korántsem ugyanazt jelenti. Az üzleti modell az alapvetően egy néhány oldalas dokumentum, amelyben a legfőbb összefüggéseket, irányvonalakat vázoljuk fel a cégünk kapcsán. Vele szemben az üzleti tervben akár 50-100 oldalon keresztül részletezhetjük elképzeléseinket vállalkozásunk működéséről. 

Kiknek és miért hasznos ezzel foglalkoznia?

Ahogyan minden vállalkozás, úgy minden üzleti terv más és más. Egy egyéni vállalkozónak elég lehet akár egy oldal is, míg egy kis-vagy középvállalkozásé átlagosan 10-25 oldalas. A fentebb említett, 50+ oldalas példa inkább a multikra jellemző.

Ám indulj bármilyen cégformával is, elengedhetetlen egy szabatos, minden eshetőségre kiterjedő tervezet. Ezt írhatod saját magad is, vagy a cégedből valaki, aki ért hozzá. Egy a fontos: hogy legyen, ami mentén építkezhettek.

Feladatkezelő szoftvert keresel?
Próbáld ki a TeamCollab ingyenes verzióját most!

Üzleti terv minta

De miből is álljon ez az üzleti terv? Alapvetően az alábbiakból:

1. A vezető összefoglalójából

Foglald össze pár mondatban vállalkozásod filozófiáját, működési tervét, szolgáltatásaid előnyeit, valamint az erőforrásaitokat! A célodat/célotokat, a piaci részesedést se felejtsd ki belőle. Mindez maximum 1 oldal szokott lenni.

Úgy érzed, hogy még a céljaitokon egy kicsit pontosítani kellene, de egyedül nem megy? Mi a TeamCollabnál is tudjuk, hogy egy jó célkitűzés zászlóshajóként vezetheti cégedet a siker felé. Ezért nem is vesszük félvállról: a Célkövető programunk Neked is segíthet, hogy motiváltabbá tedd munkatársaidat! Akár 13%-kal növelheted vele dolgozóid elégedettségét – és még a próbaverzió is ingyenes!

 

2. A céged bemutatásából

Itt vázold tényszerűen a vállalkozásod legfontosabb adatait:

            • tevékenységi kör
            • alapítás dátuma
            • bejegyzett telephelyetek, székhelyetek
            • az adózási forma, amelyiket választjátok
            • a leendő tulajdonosi struktúra
            • a szolgáltatásaitok, meglévő termékeitek részletezése
3. Vállalkozásod szervezeti felépítésének leírásából

Azaz: ki kicsoda a cégedben? A vállalatod legfontosabb tagjait, vezetőit pozícióval, névvel, feladatköreivel és kvalifikációval érdemes bemutatnod. Ebben a részben tüntesd fel az uralkodó hierarchiát, a külsős együttműködéseidet, alvállalkozóidat (ha vannak). Az előrelépési lehetőségekről, a kiválasztási folyamatról és a toborzás sajátosságairól is célszerű írnod itt.

 

4. Az iparági helyzet vázolásából

A versenytársaid alapos elemzése, a vevői igények feltérképezése nélkül bele sem érdemes vágnod egy vállalkozásba. Ezt valószínűleg már tudod, viszont fontos, hogy le is jegyezd:

            • a fő versenytársakat és az ő megoldásaikat
            • az adott ipari szegmens méretét, amelyben tevékenykedni fogtok
            • a célcsoport minél pontosabb vágyait, igényeit

Mindemellett rá kell látnod az aktuális iparági szabályozásokra, előrejelzésekre és trendekre is.

5. Egy működési tervből

Itt válaszolj meg minden fontos kérdést, amely céged kapcsán felmerülhet, úgy mint:

            • Melyek az általános folyamatok, melyek cégedben futnak? (beszerzés és szállítás, termelés és raktározás, értékesítés, adminisztráció, ügyfelekkel való kapcsolattartás, marketing)
            • Milyen eszköz-és időkapacitással rendelkeztek minderre?
            • Ha van jelenleg termelőtevékenységetek, az hogyan zajlik?
            • Hogy néz ki egy szolgáltatás folyamata nálatok?
6. Egy marketing tervből

Az átlátható, mindenki számára világos működés szuper, viszont ezen túl azt is látnod kell, hogy kiknek, hogyan adjátok el majd a termékeket. A marketing tervben így a célközönségetek tipikus, ideális vásárlóit (buyer persona) kell feltüntetned. Erre építve tudjátok majd kialakítani az árazási stratégiát, megnézni, hogy mennyi pénzért éri meg új vevőket, ügyfeleket szereznetek – és mindennek megfelelően kitalálni az elérésük legjobb módjait. A marketing a későbbiekben a termékfejlesztésnek is fontos sarokköve lehet, a kliensektől gyűjtött visszajelzések révén.

7. Egy pénzügyi tervből

Ez alapvetően egy cash-flow, amely bemutatja, hogy milyen bevételeink és kiadásaink várhatóak. Tehát leírja, mennyi pénzre lesz szükségünk céljainkhoz. Ennél a résznél érdemes különválasztanunk az induló költségeket a rendszeres működési költségekről. Ezt egy költségvetési tervben vázolhatjuk.

A legfontosabb kiadások az alábbiak:

            • a felvett munkaerő költsége
            • az időráfordítás
            • az alapanyagok és az amortizáció kiadásai
            • a logisztika 
            • az adó
8. Egyéb mellékletekből

Ide tartozik minden, amivel az üzleti terved hitelességét megerősítheted: a termékspecifikációk, a technológiai leírások és a különböző táblázatok, ábrák, elemzések, grafikonok, leírások és felhasznált források.

Segítségre van szükséged? Próbáld ki a TeamCollab ingyenes verzióját most!

Így kezdj neki az üzleti terv összeállításának!

Mindezeket olvasva akár azt is hihetnéd: minél többet írsz, annál jobb. Ez azonban nem teljesen igaz: első lépésként ezért is fontos, hogy a fókuszt a tartalomra helyezd a terjedelemről. Ahelyett, hogy egy kisregényt írnál, inkább fogalmazz röviden és tömören, a fennmaradó időben pedig fejleszd vállalkozásod!

Ám még így is előfordulhat, hogy precíz, sokszor átgondold tervedben maradnak hibák, vagy következetlenségek. Ezért javasoljuk, hogy nézesd meg másokkal is a leiratot. Ne feledd: több szem többet lát! Ha pedig végképp úgy érzed, ez számodra túl nagy falat, érdemes szakértőre bízni az üzleti terv elkészítését. Az erre specializálódott vállalkozások rövid határidővel, szakavatottan állítják majd össze számodra. Belátjuk, hogy elsőre kellemetlen érzés lehet idegenekre is rálátást adnod legbelsőbb gondolataidra. Viszont mindenképp megéri: ne ezen múljon a céged sikere!

Egy jól megfogalmazott céllal, egy letisztázott helyzettel pedig már tudni fogod, mire vállalkozol. Ez pedig meglátszik majd az eladási számokban is!

feladatkezelő szoftvert keresel? Itt a megoldás.

Cégvezetőként eleged van a káoszból?

Segítünk hatékonyan megszervezni a csapatod munkáját.

  • Rendezd a feladatokat, határozd meg a prioritásokat, és kövesd nyomon a határidőket egyszerűen.
  • Vitorlázz sikeresen a projektek hullámzó tengerén a tervezési fázistól a sikeres befejezésig.
  • A célkitűzés a csapatod iránytűje a sikerhez, inspirál és összekovácsolja a munkatársakat.
Eisenhower mátrix ami segít a céljaid felülvizsgálatában
Készen állsz a változásra? Próbáld ki az ingyenes verziót!