fbpx

A misszió, a vízió és a stratégia megfogalmazása után a következő építőelemet a célok jelentik, amelyek az előbbi, állandóságot képviselő alapkövekhez képest időszakosan változó tényezők.

Mit értünk célok alatt?

A célkitűzés egy rövid, tömör mondat. Felvázol egy átfogó, minőségi célt, amely a vállalkozást hivatott előmozdítani a kívánt irányba. Alapvetően a „mit akarunk csinálni?” kérdésre keresi a választ.

Célok az OKR rendszerben

Egy jól megfogalmazott célkitűzés időhöz kötött (negyedév alatt végrehajtható), valamint inspiráló és magába foglalja a csapatod elképzeléseit is.

Vegyünk egy konkrét példát. Kiegészítő anyagot készítünk az OKR könyvhöz (Objectives and Key Results), és az egyik célkitűzésünk a jelen negyedévre: „Megalkotni egy lenyűgöző weboldalt, ami felkelti az emberek érdeklődését az OKR iránt.”

A cél(kitűzés) tömör (egy mondat), minőséget határoz meg (nincsenek számok – ez a kulcseredmények felségterülete), időhöz kötött (biztosak vagyunk benne, hogy létre tudjuk hozni ebben a negyedévben), és inspiráló (izgalmas bevonni a kreativitásunkat egy honlap elkészítésébe, amit az emberek értékesnek és vonzónak fognak találni).

A jó cél ismérvei

A jó cél inspiráló

Egy jól megfogalmazott célkitűzés nem egymás után pakolt szavak gyűjteménye. A célkitűzésed olyan erős inspiráló üzenet legyen, ami Téged és a csapatodat is arra motivál, hogy magasabb szintre emeljétek az általatok nyújtott teljesítményt.

Ne maradj a langyos vízben. Tűzz ki olyan célokat, amik kihívást jelentenek a számodra és a vállalkozásod számára. Tűzz ki olyan célokat, amik az addigi rutinszerű munkák átgondolását, új megoldások kidolgozását kívánja meg.

A jó cél elérhető

Amellett, hogy a jó cél inspiráló, kihívást jelentő, reálisnak kell lennie. Nem jelölhetünk ki olyan célokat, amik elérése eleve kudarcra van ítélve. Egy ilyen cél negatívan befolyásolja a munkához való hozzáállást, az egymással való kommunikációt, az együttműködést, vagyis az általános hangulatot. Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt, de törekedni kell rá.

A jó cél elérhető egy negyedéven belül

Legyen időhöz kötött az általad meghatározott ütemezés szerint, amilyen időnként felülvizsgálod az OKR-t. (Negyedév helyett lehet például havonta.) Ha egy kitűzött cél realizálása egy év alatt várható, az már stratégia vagy vízió, nem cél.

A jó cél a csapat által kézben tartható

Akárki is fogalmazza meg a célkitűzését, akármilyen vállalati szinten, kell, hogy ráhatása legyen a végeredményre. Az OKR rendszer kereszt-funkcionalitásai miatt, amikor a különböző szervezeti egységek munkája szorosan összefonódik, a koordináció különösen kritikus.

Nem szabad, hogy az egyik szervezeti egység teljesítménye egy másik egység teljesítményén múljon. Minden egységnek, egyénnek önállóan rendelkeznie kell a megvalósítás eszközével.

A jó cél üzleti értéket biztosít

A célkitűzésednek a stratégiádból kell származnia, és arra irányulnia, hogy megvalósulása esetén kézzelfogható értéket teremtsen a vállalkozásod számára.

A jó cél minőségi

A célodnak arról kell szólnia, hogy mit szeretnél teljesíteni. Szavakkal kifejezve, számok nélkül. A számok alkalmazását a kulcseredmények fedik le.

Gyakorlati tippek céljaid megalkotásához

Kerüld a „Status Quo”-t

Ne elégedj meg az aktuális határokkal. Állíts fel új célokat, amik kihívást jelentenek, előrevisznek, feszegetik képességeid határait.

Kerüld azokat a célokat, amelyek azt fogalmazzák meg, amit már jelenleg is csinálsz, mert azok csak azt bizonyítják, hogy képtelen vagy a vállalkozásod előmozdítására.

Tegyél fel tisztázó kérdéseket

Megbeszéléseken gyakori, hogy a részvevők oda-vissza ismételgetnek bizonyos szavakat, kifejezéseket, amikről igazából senki sem tudja, mit takarnak, illetve ami alatt mindenki másra gondolhat. Ilyenkor a félreértések elkerülésére a legjobb, ha egyszerűen és őszintén megkérdezzük „Mi értesz az alatt, hogy…?”.

Specifikáld az általánosságban elhangzó felvetéseket. Például, ha valaki azzal jön elő, hogy „Alkoss értéket a vásárlóinknak”, vállald magadra az OKR-antropológus szerepet, és próbáld meg megállapítani a hozzászólás konkrét jellemzőit. A vásárlók egy adott szegmensére gondolnak? Vagy minden vevőre? Mit jelent az érték ebben az összefüggésben? Az absztrakt megfogalmazások specifikációkká emelése segít számodra feltárni a valódi célt, amelyre fókuszálnod kell.

Pozitív nyelvezettel fogalmazd meg a céljaidat

Kutatások kimutatták, hogy az emberek sokkal jobban tudnak azonosulni azzal a gondolkodással, hogy elérem, amit csinálni akarok, mint azzal, hogy elkerülöm, amit nem akarok. Az elménk, a tudatalattink a nem szót amúgy sem érti, egy tagadólag kimondott dolgot létező tényként, iránymutatásként fogja kezelni (pl. ne csináld → csináld)

A pozitív megfogalmazás teret enged a kreativitásnak, valamint megkönnyíti a célok eléréséhez szükséges alkalmazkodást.

Használj egyszerű szabályokat

Amikor a végtelen lehetőségek tárháza elénk tárul, hirtelen nem tudunk mit kezdeni a helyzettel. Ugyanolyan blokkoló hatása van, mint az üres, fehér papírnak az íráskészségünkre.

Mielőtt belekezdesz egy cél megalkotásába, állíts fel magadnak egyszerű határokat. A konkrét útmutatás, szabályok kiindulási pontot jelentenek, amire építkezve megnyílnak a kreativitásunk csatornái.

Kezdd igével

Nagyon alapvető szabály, de gyakran nem veszik figyelembe. A célok végrehajtása cselekvést igényel, ezért minden célkitűzésedet igével kezdd. Ez megjelöli a cselekvést és a kívánt irányt.

Az egyszerűsítés miatt néhány vállalat megcsonkítja a célkitűzését. Vegyük például azt, hogy „vásárlói hűség”. Ez egy nem sokat mondó célmeghatározás. Pontosan mit takar? Maximalizálni a hűséget, kiépíteni a hűséget, vagy növelni a hűséget? Mindhárom eset különbözik és különböző feladatokat, cselekvéseket kíván. A cselekvést kifejező igék keltik életre a céljaidat.

Mi tart vissza?

Vannak esetek, amikor a kidolgozott stratégia, és meglévő célkitűzések ellenére sem haladunk. A végrehajtás akadályokba ütközik, problémákat fedezünk fel.

Mit is csináljunk ilyen esetben? Ismerjük fel ezeket a problémákat, lássuk, hogy ezek tartanak vissza a feladatok elvégzésében, így céljaink elérésében. Találjunk rá megoldást!

Amikor azon gondolkodunk, milyen célokat tűzzünk ki, amelyek előreviszik a vállalkozásunkat, vállalatunkat, gondoljuk át, hogy mik azok a problémás pontok, amelyek gátolják a stratégiád megvalósítását. Ezek megoldása kiváló célkitűzéseket generál és valódi előrehaladást jelent a sikeresség felé.

Egyszerű, érthető nyelvezetet használj

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a mindenki számára érthető, könnyen megjegyezhető fogalmazás fontosságát. Ha szakzsargonnal dobálózunk, kevesen fogják megérteni, mire gondolunk, mi a kitűzött cél, és miért is fontos. Ha mégis olyan szót kell használj, ami nem a hétköznapi nyelvezet része, mindig magyarázd meg a pontos jelentését.

Célkitűzés rövid leírása, ismertetése

Annak ellenére is, ha célunkat valóban érthetően és a lehető legegyszerűbben fogalmazzuk meg, nem biztos, hogy az üzleti vonatkozású jelentésük és relevanciájuk egyből látható, érthető.

A cél rövid leírása segít egyértelműsíteni, hogy pontosan mit értünk alatta, így mindenki ugyanúgy fogja értelmezni.

Ezek a leírások nem hosszúak, legtöbb esetben néhány mondatban kielégítő részletességgel vázolhatjuk a cél jellemzőit.

A cél rövid leírása összefoglalja, hogy miért fontos az adott cél, hogyan kapcsolódik egy vállalati szintű célkitűzéshez.

Gondolj erre a leírásra úgy, mint egy olyan feljegyzésre, ami igazolja az adott cél létjogosultságát.

Ha úgy gondolod, hogy az ilyen leírások megírása időveszteség és csökkenti a hatékonyságot, gondolj bele abba, hogy a célokhoz tartozó kulcseredményeket nem feltétlenül egy időben, közvetlenül a célok megfogalmazása után gondolják ki. Ha a kettő között eltelik valamennyi idő, akkor te magad is bajban lehetsz, hogy nem tudod visszaidézni, mire gondoltál pontosan a korábban kitalált célkitűzésed megfogalmazásakor. Ha pedig nem vagy tisztában a cél pontos jelentésével, akkor nem tudsz megfelelő kulcseredményeket rendelni hozzá.

A fentiek miatt javasolt, hogy amint egy célkitűzés megszületik és elfogadásra kerül, azonnal írj leírásvázlatot hozzá. Így nem vesznek el az értékes gondolatok.

Ha megfelelő célok megtalálása vagy kidolgozása problémát okoz, keress minket bátran, segítünk a vállalkozásod számára megfelelő célok kialakításában. Kapcsolatfelvétel.

Cégvezetőként eleged van a káoszból?

Segítünk hatékonyan megszervezni a csapatod munkáját.

  • Rendezd a feladatokat, határozd meg a prioritásokat, és kövesd nyomon a határidőket egyszerűen.
  • Vitorlázz sikeresen a projektek hullámzó tengerén a tervezési fázistól a sikeres befejezésig.
  • A célkitűzés a csapatod iránytűje a sikerhez, inspirál és összekovácsolja a munkatársakat.
Eisenhower mátrix ami segít a céljaid felülvizsgálatában
Készen állsz a változásra? Próbáld ki az ingyenes verziót!