fbpx
Azt már az elején leszögezhetjük: céget vezetni is egyfajta hivatás. És mint minden hivatás, ez sem való mindenkinek. Honnan tudhatod, hogy vajon Te azt a személyiség vagy, akinek beválhat a cégépítés? Ha pedig belefogsz, hogy fog kinézni a folyamat? Mi mindent érdemes szem előtt tartanod, átgondolnod közben? Jelen írásunkból választ kaphatsz legégetőbb kérdéseidre!

Vállalkozókból is több típus létezik

A laikusok számára nincs különbség, neked viszont először azt fontos átgondolnod: inkább önfoglalkoztató szakembernek, vagy cégépítőnek tartod magad? Azért, hogy könnyebben megválaszolhasd a kérdést, induljunk ki a két vállalkozói alaptípus közötti különbségből. Az önfoglalkoztató vállalkozó szabadúszóként, vagy saját cégében dolgozva tartja el magát. Ő azt élvezi, hogy szakmájában dolgozhat, jóval nagyobb szabadsággal, mint azt alkalmazottként tehetné. Emellett pedig nem zavarja azt sem, hogy egymagának kell mindent kézben tartania – a szakmai munkától a számlázásig. A cégének kulcsembere így ő maga: ha ő nincs, nem működik semmi.
feladatkezelő szoftverek segítségével megfelelően rendben tartható feladatok
Vele szemben a cégépítő vállalkozó tevékenysége jóval túlmutat önmagán: egy vagy több céget működtet egyszerre. Viszont mindezt olyan szinten teszi, hogy egy vagy több tevékenységet is ki tud már szervezni. Mindez pedig lehetővé teszi, hogy – alkalmazott szakembereihez hasonlóan – ő maga is azzal foglalkozhasson, amihez a legjobban ért.
Megkönnyítenéd a feladatkezelést?
Próbáld ki a TeamCollab feladatkezelő szoftver ingyenes verzióját most!

A cégalapítás folyamata 8 lépésben

Úgy érzed, szívesebben látnád magadat egy szépen növekvő, hatékonyan szervezett vállalkozás élén? Ha valóban ez a vágyad, és rendelkezel a megfelelő tőkével is hozzá (minimálisan 3 millió forinttal), akkor már “csak” meg kell alapítanod a cégedet hivatalosan is. Ezt az alábbiak szerint célszerű megtenned:
1. Még előtte beszerzed a megfelelő okmányokat

Megvan a szuper ötlet, vagy a termék, amire felépítenéd vállalkozásodat? Nagyszerű! Ám ennél egy kicsit többre lesz szükséged a cégalapításhoz:

            • a cégnevednek például teljesen egyedinek kell lennie – a cégjegyzékben még csak hasonló névvel sem szerepelhet senki
            • kristálytiszta üzleti tervvel rendelkezel – ezt azt jelenti, hogy (még ha az összes költséget nem is becsültétek fel) a főbb irányok már adottak a vállalat kapcsán
            • minden fontos okmányod (lakcímkártya, személyi, jogosítvány) érvényes

 

2. Kiválasztod a számodra legjobb cégformát és adózást

Egyéni vállalkozás, korlátolt felelősségű társaság (KFT), betéti társaság (BT), nyilvánosan vagy zártkörűen működő részvénytársaság (RT), közkereseti társaság, egyesület… Számos cégforma közül választhatod ki a céljaidnak leginkább megfelelő működési formátumot. Viszont itt érdemes hosszú távra tervezned: később már egy kicsit körülményes változtatnod.

Ami pedig az adózást illeti, az is többféle lehet. A KATA mellett az átalányadózás, a KIVA vagy a társasági adózás is opció lehet, ÁFA-kötelesen vagy ÁFA-mentesen. Érdemes előre, alaposan tájékozódnod, lehetőleg egy könyvelő segítségével, hogy számodra melyik opció lenne az ideális – nehogy emiatt kerülj versenyhátrányba.

3. Kijelölöd a székhelyed…

Szintén egy kötelező lépés. Viszont a jó hír, hogy a székhely akár a saját ingatlanod is lehet, de bérlemény is, vagy igénybe vehetsz egy székhelyszolgáltatót. Ezek mindegyikéről azonban szükséged lesz igazolásra (használati szerződés, tulajdoni lap) a hatóságok felé.

4. …és a vezető tisztségviselőidet

Ha több fős vállalkozásba, tehát gazdasági társaság megalapításába fogsz, akkor szükséged lesz egy azt vezető testületre is. Ők nyilatkoznak majd a cégbejegyzéshez is. Menedzsmented egyaránt állhat cégeddel munkaviszonyban, vagy épp megbízási szerződésben – azt viszont a törvény határozza meg, kik nem lehetnek a vezetőid semmiképp. A kizáró tényezőkről is tájékozódj még előzetesen!

5. Meghatározod a tevékenységi köröket, melyeket végeztek

Ha mindezzel megvagy, következhet a fő-és melléktevékenységek meghatározása, melyeket TEÁOR-számmal jelölnek. Ezeket a cégjegyzékben és a cégalapító dokumentumban is fel kell tüntetned, és számos engedélyezési/bejelentési kötelezettséggel együtt járhat.

6. Befizeted a törzstőkét

Ez az egyéni vállalkozáson túl minden gazdasági társasághoz szükséges, viszont mindenkinél más a minimumtőke:

            • egyszemélyes vagy többszemélyes KFT-knél is 3 millió Ft,
            • ZRT-nél ez 5 millió Ft,
            • míg az NYRT-nél már 20 millió Ft.
7. Aláírod a megfelelő nyilatkozatokat, szerződéseket

Ez ma már két módon történhet: digitálisan vagy személyesen. A dokumentumokhoz viszont ügyvédi ellenjegyzésre is szükséged lesz.

8. Benyújtod a cégalapítási kérelmet a cégbíróságra

Ha mindezzel megvagy, már “csupán” be kell adnod elektronikus úton, az ügyvéded révén a cégalapítási kérelmet. Amennyiben a NAV mindent jónak talált, kapsz egy adószámot (ennek kiadási ideje kb. 1-2 nap), a cégbíróságtól pedig a nyilvántartásba vételről egy hivatalos iratot.

Segítségre van szükséged? Próbáld ki a TeamCollab ingyenes verzióját most!

A valódi cégépítés: tippek már működő vállalatodhoz

Ha azt hinnéd, a hivatalos részével sikerült is letudnod a javát a cégépítésnek, ki kell ábrándítsunk: ez még csak a kezdet. Attól ugyanis, hogy letettétek az alaptőkét és megvan a hivatalos cégforma, még számos kihívás áll előtted és csapatod előtt is. Az alábbiakban sorra vesszük, melyek is ezek, és hogyan tudod őket megugrani!
feladatkezelő szoftvert keresel? Itt a megoldás.
    • Nem világosak a célok

Munkatársaid teljesítménye hullámzó, és igencsak demotiváltnak tűnnek? Ez adódhat abból is, hogy nem tudják a konkrét célokat. A TeamCollab Célkövető szoftverével 13%-kal növelheted munkatársaid elégedettségét: a rendezett, átlátható nézetek, az eredmények súlyozhatósága vagy a vállalások kezelése motiváltabbá teheti az egész csapatod!

    • Más vagy az ügyfeleiddel, más a csapattagokkal

Az üzleti etika nem pusztán egy agyonhangoztatott “lózung”. Ha a három legfontosabb céges értékből (megbízhatóság, elszámoltathatóság, őszinteség) bármelyik is hiányzik, annak előbb vagy utóbb biztos, hogy kárát látja a céged. 

Amennyiben tehát a munkatársaid előtt azt a látszatot kelted, hogy minden csak az ügyfél igényeiről szól, idővel a legjobb embereid is felállhatnak az asztaltól. És fordítva: ha az ügyfél túlzott lazaságot tapasztal a munkafolyamatokban, az egész céged hitelessége kérdőjeleződik meg. Nagyon nehéz ezen a határon egyensúlyozni, viszont cégvezetőként a te felelősséged, hogy kollégáid és klienseid egyaránt azt érezzék: van jövője az együttműködéseteknek.

    • A növekedéssel szétaprózódik a fókusz

Azért, hogy biztonságban tudjon céged növekedni, alapvetően két dologra lesz szükséged. Egyrészt a tevékenység mérésére számokban, másrészt a kulcsembereiddel való rendszeres (havi, negyedéves, éves) értekezletekre. Emellett az is nagyon hasznos, ha naponta és/vagy hetente megbeszéléseket tartasz, akár online minden munkavállalóddal. Így mindig látni fogod, és a kollégáid is, hogy ki, mivel és hogy áll. Ezzel a módszerrel azt is könnyebb lesz nyomon követned, hogy összességében minden a kijelölt célok mentén halad-e.

    • Munkavállalóból (alkalmazott cég)vezető

Számos vállalatnál elismert, bevett gyakorlat, hogy azt, aki a legjobb munkaerőnek bizonyul, előléptetik kulcspozíciókba. A probléma ezzel mindössze két dolog. Az egyik, hogy az, aki kiváló szakember, nem biztos, hogy kitűnő vezető is. Ezt pedig sajnos minden cég a saját bőrén is megtapasztalja, aki egy arra alkalmatlan embert nevez ki menedzsernek. A másik gond pedig, hogy a problémákból (a rossz vezető miatti kilépések, szervezetlenség, motiválatlanság) adódóan a céged nem fog növekedni: sosem alakul kisvállalatból közép-, majd nagyvállalattá. 

Ha valóban komolyan gondolod a cégépítést, mindezen problémák elkerülésére érdemes olyan embereket felvenned közép-és felsővezetőnek, akik már bizonyítottak. Azaz: már rendelkeznek a megfelelő menedzseri tapasztalattal, és pontosan akkora cégtől jönnek, amekkorává válni szeretnétek. Egy jól képzett, tapasztalt vezető pedig éppen azt a tapasztalatot, vérfrissítést hozza majd a cégetekbe, ami valóban növekedési pályára állítja majd vállalatodat.

Tippjeink betartásával sokat tehetsz azért, hogy a cégépítésed ne kerüljön vakvágányra, hanem valóban kihozhasd belőle mindazt, amiről álmodtál. Az pedig, hogy az pontosan mi is legyen, csak rajtad áll!

Cégvezetőként eleged van a káoszból?

Segítünk hatékonyan megszervezni a csapatod munkáját.

  • Rendezd a feladatokat, határozd meg a prioritásokat, és kövesd nyomon a határidőket egyszerűen.
  • Vitorlázz sikeresen a projektek hullámzó tengerén a tervezési fázistól a sikeres befejezésig.
  • A célkitűzés a csapatod iránytűje a sikerhez, inspirál és összekovácsolja a munkatársakat.
Eisenhower mátrix ami segít a céljaid felülvizsgálatában
Készen állsz a változásra? Próbáld ki az ingyenes verziót!